شرکت فنی مهندسی اسکوتریا یا خدمات تعمیر اسکوتر برقی

نکات مهم در خصوص باتری اسکوتر برقی

5/5 - (16 امتیاز)

تمامی اسکوتر‌های برقی مجهز به باتری هستند. شما می‌توانید اسکوتر را شارژ کرده، چند ساعتی از آن استفاده کنید و سپس با اتمام شارژ باتری دوباره آن را به جریان برق وصل کنید. در واقع باتری جز مهمی از اسکوتر برقی به حساب می‌آید. به همین دلیل ما در این مطلب لازم دانستیم نکات مهمی در خصوص باتری اسکوتر برقی ارائه کنیم چون طرز استفاده از اسکوتر، نحوه شارژ کردن باتری و همچنین محل نگهداری از اسکوتر تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت و طول عمر مفید باتری می‌گذارد.

نکات مهم باتری اسکوتر برقی

بررسی ویژگی‌ها و مشخصات باتری اسکوتر برقی

در زمان خرید اسکوتر برقی شما حتماً باید اطلاعات کاملی در مورد باتری به کار رفته در آن داشته باشید چون اگر حتی اگر اسکوتر دارای تجهیزات کامل باشد ولی باتری آن از کیفیت لازم برخوردار نباشد همین مساله باعث کاهش کارایی اسکوتر برقی خواهد شد. به طور کلی باتری‌هایی که در اسکوتر برقی وجود دارند از جنس لیتیوم با ولتاژ ۳۶ آمپر و دور موتور ۴۴۰۰ در ساعت هستند. طراحی این باتری‌ها به گونه‌ای است که از سلول‌های متعددی ساخته شده‌اند. معمولاً ۲۰ سلول در داخل باتری‌های لیتیومی وجود دارد. پس اگر یک سلول از کار بیفتد ولتاژ باتری افت کرده و در نتیجه اسکوتر زودتر خاموش خواهد شد. برای اینکه مطمئن شوید آیا این باتری اصل است یا خیر باید بر روی هر یک از سلول‌های باتری اسکوتر برقی یک بارکد مشاهده کنید که این بارکد مشخصات برند باتری را نشان نمی‌دهد.

چند نکته مهم در مورد نگهداری از باتری اسکوتر برقی

با توجه به اینکه باتری قلب تپنده اسکوتر برقی است و خراب شدن آن باعث می‌شود اسکوتر به طور کامل از کار بیفتد، چند نکته مهم را در نظر داشته باشید تا به صورت ناخواسته باعث آسیب به باتری نشده و طول عمر مفید آن را افزایش دهید:

1- قبل از راه‌اندازی اسکوتر حتما دفترچه راهنما را مطالعه نمایید. در داخل این دفترچه نوشته شده است که حداقل شارژ باتری باید چقدر باشد تا آن را به جریان وصل کنید و از طرف دیگر باتری باید حداکثر تا چه مقدار شارژ شود تا هم کار‌ایی مناسب داشته و هم در کوتاه مدت خراب نشود. پس براساس دستورالعمل رفتار کنید.

2- قبل از اینکه اسکوتر برقی را به جریان برق وصل نمایید حتماً از محافظ استفاده کنید تا نوسانات برقی به اسکوتر و باتری آسیب وارد نکند.

3- اگر شارژر اسکوتر برقی خراب شد حتماً به نمایندگی‌ها مراجعه کنید تا شارژر اصل را در اختیار شما قرار دهند. در غیر این صورت شارژر‌های چینی طول عمر مفید باتری را کم می‌کنند.

4- به هیچ عنوان اسکوتر را در محیط‌های مرطوب، بسیار سرد و بسیار گرم و در معرض آفتاب قرار ندهید.

5- اگر زمین خیس است به هیچ عنوان با اسکوتر رانندگی نکنید چون آب وارد شاسی شده و به قطعات و باتری آسیب وارد می‌کند.

6- تا جایی که امکان دارد از اسکوتر بر روی سطوح صاف استفاده کنید.

7- در صورتی که قرار است برای مدت طولانی برای مثال به مدت یک ماه یا بیشتر از اسکوتر استفاده نکنید حتماً باتری را به طور کامل شارژ کرده، آن را خارج کنید، در داخل یک کاغذ بپیچید و در محیطی به دور از گرما، سرما و نور خورشید نگهداری نمایید.

8- توجه داشته باشید که وزن شما تاثیر بسیار زیادی بر روی مدت زمان حفظ شارژ باتری می‌گذاردو به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم قبل از خرید اسکوتر حتماً وزن خود را اطلاع دهید تا فروشنده
 یک اسکوتر مناسب در اختیار شما قرار دهد. با این کار هم وزن زیاد شما باعث آسیب به قطعات داخلی نمی‌شود و هم طول عمر مفید باتری از دست نخواهد رفت.

9- به هیچ عنوان اسکوتر را نشویید. نفوذ آب به داخل شاسی باعث آسیب به باتری می‌شود.

علائم خرابی باتری اسکوتر برقی

در صورتی که به درستی از اسکوتر برقی استفاده نکنید، شارژ به درستی انجام نشود و از طرف دیگر باتری در شرایط محیطی مناسبی قرار نداشته باشد علائم خرابی در داخل آن مشاهده می‌شود که عبارتند از:

1- علی رغم اینکه به تازگی اسکوتر را خاموش کرده‌اید ولی شارژ آن خیلی سریع به اتمام می‌رسد.

2- پروسه شارژ کردن باتری اسکوتر نسبت به حالت قبل بسیار سریع‌تر یا بسیار طولانی‌تر شده است.

3- تعداد دفعات مورد نیاز برای شارژ باتری در یک روز افزایش یافته است.

4- شاسی اسکوتر را باز کرده و باتری را مشاهده کنید. آیا باتری ورم کرده است؟

چند نکته مهم برای شارژ باتری اسکوتر برقی

مسأله بسیار مهمی که بر روی طول عمر مفید باتری اسکوتر برقی تأثیر می‌گذارد نحوه شارژ کردن آن است. چند نکته را در نظر داشته باشید تا طول عمر مفید باتری به صورت ناخواسته کاهش پیدا نکند:

1- تا زمانی که شارژ اسکوتر به حداقل مقدار تعریف شده در داخل دفترچه راهنما نرسیده است آن را به جریان برق وصل نکنید. بر روی اسکوتر‌ها چراغ‌هایی قرار دارد که رنگ چراغ‌ها تعیین می‌کنند چه زمانی نیاز به شارژ است و چه زمانی باید دستگاه را از برق جدا کنید. قرمز شدن چراغ نشان می‌دهد باید اسکوتر به جریان برق وصل شود. وقتی چراغ سبز شد آن را جدا کنید.

2- در صورتی که سوکت شارژر خراب شده به هیچ عنوان آن را به اسکوتر برقی وصل نکرده و به نمایندگی مراجعه کنید تا آن را درست کنند.

3- تا جایی که امکان دارد شارژر اصلی اسکوتر را حفظ کنید چون اغلب شارژر‌هایی که در بازار وجود دارد اصل نیستند.

4- تا نیم ساعت بعد از اینکه اسکوتر به طور کامل شارژ شد از آن استفاده نکنید چون در زمان شارژ شدن دمای باتری بالا رفته و اگر شما اسکوتر را روشن کنید این افزایش دما به باتری و قطعات داخلی آسیب وارد خواهد کرد.

سخن پایانی

در زمان خرید اسکوتر برقی شما باید مشخصات باتری به کار رفته در داخل آن را بررسی کنید. به فروشگاه‌های معتبر مراجعه نمایید تا برند‌های اصل در اختیار شما قرار گرفته و فروشنده اطلاعات کاملی در مورد قطعات داخلی به خصوص باتری در اختیار شما قرار دهد. کافی است فروشگاه اسکوتریا را انتخاب کنید. می‌توانید به صورت آنلاین به سایت ما سر بزنید؛ محصولات را بررسی کرده؛ با کارشناسان ما صحبت نمایید و در صورت تمایل، خریدی با قیمت مناسب و کیفیت بالا داشته باشید.

اشتراک گذاری