شرکت فنی مهندسی اسکوتریا یا خدمات تعمیر اسکوتر برقی

راهنمای تشخیص خرابی باتری اسکوتر برقی

5/5 - (16 امتیاز)

شاید شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید یک اسکوتر برقی دارید که متاسفانه شارژ باتری آن دچار مشکل شده است. برای مثال باتری به طور کامل شارژ نمی‌کند و یا اینکه خیلی زود شارژ آن به اتمام می‌رسد. ممکن است این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که آیا احتمال خرابی باتری اسکوتر برقی وجود دارد یا خیر. این مطلب راهنمای تشخیص خرابی باتری اسکوتر برقی است. پس برای اینکه اطلاعات کاملی در این زمینه به دست بیاورید حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

تشخیص خرابی باتری اسکوتر برقی

بررسی علائم خرابی باتری اسکوتر برقی

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که در اغلب مواقع مشکلات رخ داده در اسکوتر برقی را به باتری آن نسبت می‌دهند. در حالی که ممکن است یک نقص فنی در این وسیله اتفاق افتاده باشد. برای اینکه بدانید آیا واقعاً باتری خراب شده است یا نه باید به علائم زیر توجه داشته باشید:

1- آیا اسکوتر برقی شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود در حالی که به تازگی آن را شارژ کرده‌اید؟

2- آیا مدت زمان شارژ اسکوتر برقی بسیار کوتاه شده و خیلی زود شارژ آن به اتمام می‌رسد؟

3- مدت زمان شارژ شدن دستگاه اسکوتر برقی را نیز ملاحظه کنید. آیا زودتر از همیشه چراغ شارژ سبز رنگ روشن می‌شود یا خیر.

 


بیشتر بخوانید: تعمیر باتری اسکوتر برقی


 

چرا باتری اسکوتر برقی خراب می‌شود؟

جالب است بدانید که در برخی از موارد مشتریان ادعا می‌کنند در عرض چند ماه بعد از خریدن اسکوتر، باتری آن خراب شده است و به همین دلیل از فروشنده گلایه می‌کنند. به طور کلی چند عامل باعث خرابی باتری اسکوتر برقی می‌شود:

1- بی‌کیفیت بودن باتری یکی از مهم‌ترین عواملی است که نقش اساسی در این زمینه دارد. متاسفانه اغلب باتری‌هایی که در کشور وجود دارند یا از کیفیت پایین برخوردار بوده و یا به دلیل اینکه مدت زمان زیادی بر روی اسکوتر نصب شده و از آن استفاده نشده است عمر مفید خود را از دست داده و وقتی مشتری از آن استفاده می‌کند حتی ممکن است در عرض یک هفته متوجه شود که باتری عمر مفید خود را از دست داده است.

2- اگر شما اسکوتر برقی را به مدت طولانی به شارژ وصل کنید همین موضوع به سلامت باتری آن آسیب وارد می‌کند. به طور کلی شما باید طبق دفترچه راهنما عمل کرده و زمانی که شارژ باتری به حداکثر مقدار تعریف شده در دفترچه رسید اسکوتر را از جریان برق جدا کنید.

3- همچنین نباید اجازه دهید که شارژ باتری به طور کامل خالی شود و سپس آن را به شارژ وصل کنید.  براساس حداقل شارژ درج شده در دفترچه راهنما برای اتصال اسکوتر برقی به جریان برق عمل کنید و اجازه ندهید که شارژ باتری از این مقدار حداقل کمتر شود.

4- در صورتی که اسکوتر برقی در محیط مرطوب قرار داشته باشد و یا آب برای آن بریزد به سلامت باتری آسیب وارد می‌کند.

5- قرار دادن اسکوتر در محیط گرم نیز باعث خرابی باتری آن می‌شود.

چگونه طول عمر مفید باتری اسکوتر برقی را افزایش دهیم؟

همانگونه که تا این قسمت از مطلب متوجه شدید متاسفانه سهل‌انگاری در استفاده درست از اسکوتر برقی آسیب جدی به باتری وارد کرده و باعث خرابی‌ آن می‌شود. بنابراین اجازه دهید در این قسمت از مطلب چند نکته مهم را بررسی کنیم که رعایت این نکات باعث افزایش طول عمر باتری اسکوتر برقی می‌شود:

1- به هیچ عنوان نباید اسکوتر در تماس با آب یا هوای مرطوب قرار داشته باشد. بنابراین همیشه آن را در یک جای خشک قرار دهید.

2- از طرف دیگر اسکوتر برقی نباید در معرض تابش مستقیم خورشید و یا در کنار وسایل گرمایشی قرار گیرد چون افزایش دما باعث آسیب به باتری می‌گردد.

3- ممکن است تصمیم گرفته‌اید که برای مدت طولانی اسکوتر برقی را کنار بگذارید. در این صورت باید باتری را به طور کامل شارژ کرده و سپس آن را از دستگاه خارج کنید تا به باتری آن آسیب وارد نشود.

4- تا زمانی که چراغ آلارم مربوط به شارژ باتری روشن نشده است آن را به جریان برق متصل نکنید.

5- قبل از اینکه باتری اسکوتر برقی به طور کامل شارژ شود آن را از جریان برق جدا کنید.

6- توصیه می‌کنیم که از فشار آوردن بیش از اندازه به اسکوتر برقی پرهیز نمایید. برای مثال در سربالایی‌ها و در سرزیری‌ها بهتر است از اسکوتر برقی استفاده نشود.

7- به طور کلی توصیه می‌کنیم که اسکوتر برقی را بر روی سطوحی که ناهمواری بسیار زیادی دارند استفاده نکنید.

8- در صورتی که آداپتور مربوط به شارژر اسکوتر برقی خراب شده است حتماً به نمایندگی‌ها مراجعه کنید تا یک آداپتور اصل در اختیار شما قرار دهند. زیرا اینکه شارژر‌های چینی باعث آسیب به باتری و کاهش طول عمر آن می‌شوند.

9- در صورتی که علائم خرابی باتری اسکوتر برقی را مشاهده کردید بدون اینکه دستگاه را دستکاری کنید حتماً به نمایندگی‌های برند مربوط به مراجعه نمایید. شاید اصلاً به باتری آسیبی وارد نشده و نقص فنی در اسکوتر اتفاق افتاده است. به همین دلیل درست شارژ نمی‌شود یا در هنگام شارژ شدن جرقه‌هایی را مشاهده می‌کنید.

10- به شما توصیه می‌کنیم برای شارژ کردن اسکوتر برقی حتماً از محافظ استفاده کنید چون نوسانات برقی هم به شارژر و هم به باتری آسیب وارد می‌کند.

 


بیشتر بخوانید: نگهداری باتری اسکوتر برقی


 

سخن پایانی

متاسفانه باید این واقعیت را بپذیریم که در کشور باتری‌های بی‌کیفیت زیادی در بازار وجود دارند که استفاده از آن‌ها هم باعث می‌شود هزینه زیادی از دست بدهید چون باتری‌ها طول عمر کوتاهی دارند و هم عمر مفید دستگاه کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که می‌خواهید باتری اسکوتر برقی را عوض کنید با گروه اسکوتریا در ارتباط باشید.  ما تمام قطعات اسکوتر‌های برقی را به صورت اصل در اختیار داریم. بنابراین حتی برای عیب‌یابی و تعمیرات نیز آسوده خاطر خواهید بود که ما از قطعات اصل دارای گارانتی استفاده می‌کنیم.

   
اشتراک گذاری