شرکت فنی مهندسی اسکوتریا یا خدمات تعمیر اسکوتر برقی

آیا می توان در باران سوار اسکوتر برقی شد؟

5/5 - (16 امتیاز)

فرض کنیم در حال رانندگی با اسکوتر برقی در خیابان هستید که به طور ناگهانی بارندگی شروع می‌شود. قطعا نگران می‌شوید که آیا این بارندگی ممکن است به اتصالات داخلی اسکوتر برقی آسیب وارد کند یا خیر. در چنین شرایطی اغلب افراد تصمیم می‌گیرند دیگر از اسکوتر برقی استفاده نکنند چون نگران این موضوع هستند که آب باران به داخل برد اسکوتر نفوذ کرده و باعث خرابی آن شود. اما آیا می ‌توان در باران اسکوتر برقی سوار شد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به این سؤال پاسخ دهیم.

استفاده از اسکوتر برقی در باران

آیا اسکوتر برقی در برابر آب مقاوم است؟

اگر شما به فروشگاه‌های عرضه‌کننده انواع اسکوتر برقی مراجعه کنید، تنوع زیادی در بین محصولات مشاهده خواهید کرد. این تنوع تنها به ظاهر و طراحی اسکوتر ختم نمی‌شود بلکه هر کدام از اسکوتر‌ها از نظر استاندارد‌های جهانی نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال در بحث مقاومت در برابر آب، اسکوتر‌های برقی در یک سطح نیستند. در زمان خرید اسکوتر برقی شما باید رتبه‌بندی IP اسکوتر را بررسی کنید. IP یا Ingress protection به عنوان یک استاندارد بین‌الملل جهت سنجش میزان مقاومت بدنه دستگاه در برابر نفوذ آب و گرد و غبار شناخته شده است. IP به صورت یک کد دو رقمی گزارش می‌شود. شما با مشاهده این کد متوجه خواهید شد که میزان مقاومت اسکوتر برقی در چه سطحی است:

 IP54

اسکوتر‌هایی که در این سطح از رتبه‌بندی بین‌الملل قرار دارند، نسبتاً در برابر گرد و غبار مقاوم هستند و در برابر پاشش آب، محافظت شده می‌باشند.

IP55

این دسته از انواع اسکوتر‌ها نیز مقاومت نسبی در برابر گرد و غبار دارد و در برابر آبی که با فشار کم باشد، محافظت شده می‌باشند.

IP56

مقاومت این نوع اسکوتر‌ها در برابر گرد و غبار نیز نسبی می‌باشد اما در برابر جت‌های آب قوی، بسیار مقاوم هستند.

IP65

این اسکوتر‌ها به عنوان اسکوتر‌های ضد گرد و غبار شناخته شده‌اند که در برابر جت‌های آب با فشار کم مقاوم هستند.

IP66

اگر بخواهیم بهترین نوع اسکوتر برقی از نظر مقاومت در برابر گرد و غبار و آب را به شما معرفی کنیم، باید به سراغ اسکوتر‌هایی با IP66 برویم. این دسته از اسکوتر‌ها هم مقاومت بسیار بالایی در برابر جت‌های آب با فشار بالا دارند و هم ضد گرد و غبار هستند.

بنابراین در زمان خرید اسکوتر برقی باید این موضوع را در نظر بگیرید که در محل زندگی یا محل کار شما چه اندازه گرد و غبار یا بارندگی وجود دارد. مسلماً اگر در مناطق شمالی کشور زندگی می‌کنید، چون عمده سال هوا بارانی است، باید به سراغ اسکوتر‌هایی بروید که IP بالایی دارند. در این صورت میزان نفوذ آب در داخل دستگاه بسیار کاهش پیدا می‌کند. اگر در محیط‌هایی زندگی یا کار می‌کنید که گرد و غبار زیادی وجود دارد، باز هم باید اسکوتر با IP بالا را انتخاب کنید که ضد گرد و غبار می‌باشند.

آیا در هوای بارانی سوار اسکوتر برقی شویم؟

حتی اگر شما بهترین اسکوتر برقی با IP بالا را خریداری کرده‌اید باز هم بنا به چند دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر هوا بارانی است، سوار اسکوتر برقی نشوید:

1- وقتی هوا بارانی است، میزان لغزندگی جاده‌ها افزایش پیدا می‌کند. در واقع کشش سطحی بین جاده و وسایل نقلیه به شدت کم می‌شود. پس خطر سر خوردن شما بر روی جاده وجود دارد. این موضوع در خیابان‌هایی که رفت و آمد ماشین زیاد است، می‌تواند خطر جانی را برای شما به همراه داشته باشد.

2- اگر در حال رانندگی با اسکوتر در جاده‌های پرپیچ و خم و با شیب تند هستید، هر آن ممکن است که کنترل خود را از دست بدهید و از جاده خارج شوید.

3- در زمان بارندگی دید شما مختل می‌گردد. بنابراین سخت‌تر می‌توانید بر روی جاده و حرکت مردم یا وسایل نقلیه تسلط داشته باشید. پس خطر بروز تصادف افزایش پیدا می‌کند.

4- درست است که اسکوتر‌های برقی با IP بالا مقاوم در برابر فشار آب هستند اما به هر حال این موضوع را در نظر بگیرید که هر بار ورود آب به داخل برد دستگاه، بر روی عملکرد قطعات داخلی تاثیر می‌گذارد
 و به تدریج عمر مفید آن‌ها را کم می‌کند.

5- از طرف دیگر رانندگی با اسکوتر در هوای بارانی باعث کثیف شدن چرخ‌های اسکوتر و اصطکاک بسیار زیاد آن‌ها می‌گردد. بنابراین طول عمر مفید چرخ‌های اسکوتر به شدت کم می‌شود.

مراقبت از اسکوتر برقی بعد از قرار گرفتن در معرض باران

اگر در حال رانندگی با اسکوتر بودید و بارندگی شروع شد، باید به محض بازگشت به خانه یا محل کار، اقداماتی را انجام دهید تا آبی که وارد اسکوتر شده است هر چه زودتر خشک شود:

1- ابتدا باطری اسکوتر برقی را خارج کنید و به هیچ عنوان آن را به جریان برق وصل نکنید. جریان برق خطر اتصالی را به همراه دارد.

2- سریعاً شروع به خشک کردن اسکوتر کنید. از یک پارچه خشک و تمیز استفاده کرده و تمامی قسمت‌های اسکوتر را خشک کنید.

3- اسکوتر را در محل گرم و با تهویه مناسب قرار دهید تا هر چه زودتر رطوبتی که در داخل برد جمع شده است خارج گردد.

4- وقتی اسکوتر به طور کامل خشک شد، تمامی قسمت‌های آن را بررسی کنید. حتی پیشنهاد ما این است قبل از اینکه دوباره آن را به جریان برق وصل کنید، اسکوتر به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید تا مطمئن شود رطوبت داخل برد دستگاه جمع نشده و قطعاتی آسیب ندیده‌اند.

سخن پایانی

اگر اسکوتر برقی شما به دلیل قرار گرفتن در معرض باران خراب شده است، برای تعمیر اسکوتر برقی می‌توانید به سایت اسکوتریا مراجعه کنید تا قطعات اصلی در اختیار شما قرار گیرد. از طرف دیگر اگر به دنبال اسکوتر برقی با IP بالا هستید، کافی است به سایت اسکوتریا مراجعه کنید. ما مشخصات تمام اسکوتر‌های خود را در داخل سایت درج کرده‌ایم. با کارشناسان فروش ما ارتباط داشته باشید تا به شما کمک کنند که به یک انتخاب درست برسید و اکنون که می‌خواهید برای خرید اسکوتر هزینه کنید، اسکوتری با بیشترین مقاومت را انتخاب نمایید.

 

اشتراک گذاری