شرکت فنی مهندسی اسکوتریا یا خدمات تعمیر اسکوتر برقی

کاربرد موتور براشلس در اسکوتر برقی

5/5 - (16 امتیاز)

مهمترین قطعه‌ای که در اسکوتر‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان قلب اسکوتر شناخته می‌شود، موتور است. در بین انواع موتور‌هایی که برای این منظور طراحی شده است، موتور‌های براشلس به عنوان بهترین و قوی‌ترین موتور‌های اسکوتر برقی معرفی شده‌اند. عملکرد موتور براشلس و تأثیر آن بر روی کارایی اسکوتر برقی مطلبی است که در اینجا به آن پرداخته ایم.

موتور براشلس اسکوتر برقی

بررسی عملکرد و ویژگی ‌های موتور براشلس

در حال حاضر قوی‌ترین و سریع‌ترین موتوری که برای اسکوتر‌های برقی طراحی شده است، موتور براشلس می‌باشد.
 این موتور‌ها به عنوان موتور‌های الکتریکی شناخته می‌شوند چرا که می‌توانند با استفاده از انرژی الکتریکی فعال شوند. در داخل موتور براشلس، آهنربایی تعبیه شده است که با دریافت جریان الکتریکی به صورت مستقیم، باعث به حرکت درآوردن روتور داخل استاتور می‌شود. همچنین در داخل موتور براشلس به جای استفاده از براشور جابجاگر (کموتاتور)، یک عدد کنترل‌کننده وجود دارد که با حرکت چرخشی خود، باعث تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی می‌شود. مجموع فعالیت این قطعات، باعث به حرکت درآمدن اسکوتر برقی خواهد شد.

 

مزایای استفاده از موتور براشلس برای اسکوتر برقی

1- با توجه به طراحی خاصی که برای موتور براشلس در نظر گرفته شده است، راندمان کاری آن بسیار بالا می‌باشد. در واقع شارژی که از باتری به موتور انتقال پیدا می‌کند، به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه شما بیشترین سرعت را از اسکوتر برقی دریافت خواهید کرد. همین مسأله باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌شود.

2- موتور براشلس در عین حال که عملکرد فوق‌العاده بالایی دارد، از ساختار کوچک و سبکی نیز برخوردار می‌باشد. بنابراین وزن اسکوتر را بالا نمی‌برد. در نتیجه هم برای جابجایی اسکوتر محدودیتی ایجاد نخواهد کرد و هم سرعت اسکوتر بالاتر می‌رود.

3- همچنین کوچک بودن موتور براشلس باعث می‌شود که بتوانیم طراحی ظریف و قابل حمل و نقل را برای اسکوتر‌های برقی اجرا کنیم.

4- طراحی موتور‌های براشلس به گونه‌ای است که بسیار کمتر از موتور‌های دیگر گرم می‌شوند.

5- از طرف دیگر بسیار کم صدا هستند به گونه‌ای که به عنوان موتور‌های بی‌صدا برای اسکوتر برقی شناخته می‌شوند. اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که علت بی‌صدا بودن موتور براشلس چیست؟ با توجه به اینکه هیچ اصطکاک و جرقه‌ای در داخل موتور براشلس برای روشن شدن اتفاق نمی‌افتد، بنابراین صدای بسیار کمی تولید خواهد کرد.

چه تفاوت‌هایی بین موتور براشلس و موتور براش وجود دارد؟

از نظر عملکرد این دو موتور کاملاً شبیه به یکدیگر هستند. به این صورت که انرژی الکتریکی وارد سیم پیچ‌های داخلی موتور می‌شود و یک میدان مغناطیسی موقت را ایجاد خواهد کرد که منجر به جذب و یا دفع آهنربای دائمی می‌گردد. نیرویی که در اثر دفع یا جذب آهنربای دائمی ایجاد می‌شود، به محور اصلی موتور انتقال پیدا خواهد کرد که باعث به چرخش درآمدن موتور و در نتیجه حرکت اسکوتر می‌شود. اما تفاوت های بین موتور براش و براشلس عبارتند از:

1- موتور براشلس در مقایسه با موتور براش، عملکرد بسیار بالاتری برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی دارد.

2- همچنین چون در داخل موتور براشلس قطعه‌ای به نام جابجاگر یا کموتاتور وجود ندارد، بنابراین همین مسأله باعث شده است که پیچیدگی‌های ساختاری در موتور براشلس کمتر گردد. پس اگر نقصی در این موتور اتفاق افتاد، تعمیر آن خیلی راحت‌تر انجام می‌شود.

3- همچنین نبود همین پیچیدگی ساختاری باعث شده که میزان تداخلات الکترومغناطیسی در داخل موتور براشلس کمتر شود.

4- لازم به ذکر است که برای موتور براشلس، محدوده وسیعی از سرعت عملیاتی طراحی شده است. در نتیجه بهتر می‌توان اسکوتر را کنترل نمود.

5- طبق تحقیقات انجام گرفته، نرخ بازدهی موتور براشلس، بین ۸۵ تا ۹۰ درصد و نرخ بازدهی موتور براش، بین ۷۵ تا ۸۰ گزارش شده است.

6- موتور براشلس بسیار کمتر از موتور براش گرما تولید می‌کند.

 

سخن پایانی

اگر با مطالعه این مطلب شما نیز ترغیب شده‌اید که اسکوتری با موتور براشلس خریداری کنید، به سایت اسکوتریا مراجعه نمایید. با کارشناسان ما در این زمینه صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید که اطلاعات کاملی در مورد اسکوتر برقی با موتور براشلس در اختیار شما قرار دهند. در هر کجای ایران که باشید می‌توانید خرید اینترنتی را انجام دهید. ما در اولین فرصت ممکن اسکوتر را با گارانتی برای شما ارسال خواهیم کرد.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط