شرکت فنی مهندسی اسکوتریا یا خدمات تعمیر اسکوتر برقی

نحوه تمیز کردن صحیح اسکوتر برقی

5/5 - (16 امتیاز)

در دنیای امروز استفاده از اسکوتر برقی فقط به بازی و سرگرمی ختم نمی‌شود بلکه اغلب مردم برای رفت و آمد در فاصله‌های کوتاه و برای انجام امور کاری خود در داخل شهر به جای اینکه از اتومبیل یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده و ساعت‌ها در ترافیک معطل شوند ترجیح می‌دهند اسکوتر برقی را استفاده کنند. پس این مسأله طبیعی است که اسکوتر کثیف شده و نیاز به تمیز کردن داشته باشد. در این مطلب ما نحوه تمیز کردن صحیح اسکوتر برقی را به شما آموزش خواهیم داد تا به صورت ناخواسته باعث آسیب فنی به قطعات داخلی این وسیله نشوید. پس با ما همراه باشید.

تمیز کردن اسکوتر برقی

راهنمای تمیز کردن اسکوتر برقی

همانگونه که از نام این قبیل اسکوتر‌ها مشخص است جریان برق باعث به کار افتادن آن‌ها می‌شود. یک باتری در داخل اسکوتر تعبیه شده است که پس از شارژ شما می‌توانید مدت زمان مشخصی را بدون نیاز به جریان برق از این اسکوتر استفاده کنید.

 اگر آب وارد شاسی اسکوتر و یا قطعات دیگر شود باعث اتصالی و نقص فنی در داخل اسکوتر گشته و عمر مفید آن را کوتاه می‌کند. به خصوص اینکه این رطوبت به باتری و موتور اسکوتر آسیب وارد خواهد کرد و در نتیجه در کوتاه مدت مجبور هستید باتری اسکوتر را عوض کنید و یا تعمیرات اساسی بر روی موتور انجام دهید. بنابراین لازم است بدانید که جهت تمیز کردن اسکوتر برقی باید به چه صورت عمل کنید تا هم اسکوتر تمیز بماند و هم از نظر فنی مشکلی برای آن به وجود نیاید:

1- به هیچ عنوان اسکوتر را با آب نشویید چون همانگونه که گفتیم وقتی آب به داخل شاسی اسکوتر نفوذ می‌کند باعث اتصالی در قطعات داخلی اسکوتر شده و داخل باتری نفوذ پیدا می‌کند. مثل این می‌ماند که شما یک باتری قلمی را در داخل آب انداخته‌اید. کم کم ورم کرده و عمر خود را از دست می‌دهد. بنابراین شستن با آب اشتباه است. البته این نکته را هم یادآور شویم که ورود آب به داخل اسکوتر حتی ممکن است باعث سوختگی اسکوتر برقی گردد چون به موتور آسیب می‌زند.

2- برای تمیز کردن اسکوتر برقی تنها از یک دستمال مرطوب استفاده کنید و پس از اینکه تمامی قسمت‌های اسکوتر را تمیز کردید اکنون مجدداً یک دستمال خشک و تمیز بر روی اسکوتر بکشید تا تمامی رطوبتی که بر روی اسکوتر برقی باقی مانده است برداشته شود.

3- به تمیز کردن چرخ‌های اسکوتر نیز توجه داشته باشید چون چرخ‌ها در تماس مستقیم با سطح زمین بوده و هر بار که شما از اسکوتر برقی استفاده می‌کنید گرد و غبار، سنگریزه و یا حتی آشغال به چرخ‌های اسکوتر می‌چسبد. اگر چرخ‌ها را تمیز نکنید کم کم هم لاستیک آسیب دیده و هم سرعت اسکوتر شما پایین می‌آید. بنابراین می‌توانید بدون اینکه آب به داخل اسکوتر نفوذ کند چرخ‌ها را با آب بشویید و یا اگر آشغال به درز بین چرخ‌ها نفوذ کرده است با برس یا مسواک آن‌ها را تمیز کنید.

4- اگر دوست دارید صفحه شاسی جلا و درخشندگی خاصی داشته باشد می‌توانید از روغن‌های جلا برای آن استفاده کنید ولی تا زمانی که صفحه شاسی را تمیز نکرده‌ایده نباید به سراغ روغن جلا بروید چون در این صورت گرد و غباری که بر روی شاسی وجود دارد بیشتر تثبیت شده و صفحه شاسی را کدر می‌کند. بنابراین ابتدا اسکوتر را با یک دستمال نم‌دار تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود. سپس از روغن جلا استفاده کنید. این روغن همچنین همانند لایه عایق عمل کرده و از ایجاد خط و خش بر روی شاسی اسکوتر جلوگیری می‌کند.

5- اگر در حین تمیز کردن اسکوتر برقی متوجه شدید که ناخواسته کمی آب به داخل قسمت باتری نفوذ کرده است سریعاً این قسمت را باز کرده، باتری را در بیاورید و اجازه دهید قسمت داخلی باتری خشک شود تا تمام رطوبت خارج گشته و آسیبی به قطعات الکتریکی و باتری وارد نشود.

چند نکته مهم برای نگهداری صحیح از اسکوتر برقی

مسلماً هر چه اسکوتر کثیف‌تر شود شما در فاصله کوتاه مدت‌تری باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید و چون هر بار مجبور هستید از یک دستمال نم‌دار استفاده کنید به هر حال همین رطوبت کم بر روی قطعات الکترونیکی اسکوتر تأثیر می‌گذارد. برای اینکه از کثیف شدن بیش از اندازه اسکوتر جلوگیری گردد چند نکته را به خاطر داشته باشید:

1- وقتی دیگر از اسکوتر استفاده نمی‌کنیم آن را در محیط باز قرار ندهید چون آلاینده‌های هوا، باران و گل و لای باعث کثیف شدن اسکوتر می‌گردد. بهتر است آن را داخل انبار یا پارکینگ نگهداری کنید.

2- اگر در حین استفاده از اسکوتر در خیابان به صورت ناخواسته وارد یک مسیر گل آلود شدید و چرخ‌ها و صفحه شاسی کثیف شد، همان موقع نسبت به تمیز کردن اسکوتر اقدام کنید چون اگر این گل‌ها خشک شوند تمیز کردن آن‌ها بسیار سخت شده و مجبور هستید از آب استفاده کنید که همانطور که گفتیم آب باعث آسیب به باتری و موتور و کاهش طول عمر اسکوتر برقی می‌شود.

3- اگر می‌خواهید از شوینده برای تمیز کردن شاسی استفاده کنید بهتر است همان دستمال نم‌دار را کمی آغشته به مایع کرده و بر روی صفحه شاسی بکشید. سپس با یک دستمال خشک آن را تمیز کنید.

4- توجه داشته باشید در صورت تماس اسکوتر برقی با آب نباید بلافاصله آن را به جریان برق وصل کنید. تا وقتی به طور کامل خشک نشده است به هیچ عنوان اسکوتر را شارژ نکنید.

5- بعضی از افراد فکر می‌کنند که شستن اسکوتر با بخار آب هیچ مانعی ندارد. به همین خاطر اسکوتر را به کارواش می‌برند. به طور کلی به هیچ عنوان نباید حتی کوچک‌ترین رطوبتی به قطعات داخلی اسکوتر نفوذ کند. بنابراین حتی همین بخار آب نیز می‌تواند به راحتی بر روی باتری نشسته و باعث طبله کردن باتری و کاهش طول عمر آن می‌شود. از طرف دیگر همین بخار آب به موتور دستگاه نفوذ کرده و آن را از کار می‌اندازد. بهترین راهکار جهت تمیز کردن اسکوتر برقی همان دستمال نم‌دار است.

6- اگر کف کفش‌هایتان کثیف است به هیچ عنوان با این کفش‌ها بر روی اسکوتر نایستید چون همین کار باعث می‌شود اسکوتر زودتر کثیف شود. بنابراین در زمستان اگر کفش‌های شما گلی شد اول آن‌ها را تمیز کنید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید اگر شما بهترین برند اسکوتر برقی را بخرید ولی به درستی از آن مراقبت نکنید طول عمر مفید آن کاهش پیدا می‌کند. یکی از راهکار‌های مهم برای جلوگیری از خرابی اسکوتر برقی، نحوه تمیز کردن اسکوتر برقی است. کارشناسان ما در شرکت اسکوتریا در این مطلب نکات بسیار مهمی را به شما آموزش دادند که اگر به آن‌ها توجه داشته باشید هم اسکوتر شما همیشه تمیز مانده و هم از آسیب به قطعات داخلی آن جلوگیری می‌شود.  در صورتی که نیاز به تعمیرات اسکوتر برقی دارید و یا به فکر خرید یک اسکوتر برقی هستید می‌توانید وارد سایت اسکوتریا شده و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط